Centar dinarske kulturne zone Otočac
Centar dinarske kulturne zone Otočac osnovan je 2021. godine pri Gackom pučkom otvorenom učilištu Otočac s ciljem očuvanja i promicanja kulturne baštine na području dinarske zone. Baština kojom se Centar bavi uključuje običaje, jezike, glazbu, ples, obrede, rituale, svetkovine, vještine, znanja i usmene tradicije, ali i sve vrste posebnih praksi vezanih uz materijalne aspekte kulture, poput alata i staništa.
Kulturna baština u svoj svojoj raznolikosti i posebnosti – materijalna i nematerijalna – zajedničko je bogatstvo čovječanstva, a njena zaštita jedan je od važnih čimbenika za prepoznavanje, definiranje i afirmaciju identiteta. Upravo su tradicija, usmena predaja, osjećaj pripadnosti, povezanost s ljudima i prirodom, raznolikost te prožimanje i neodvojivost materijalne i nematerijalne baštine osnovni elementi koji definiraju identitet zajednice. Istovremeno, prisutnost tih elemenata u zajednici svjedoči o dubokoj utkanosti tradicije u svakodnevicu i suvremene načine života.
Dinarska zona na području Hrvatske obuhvaća Liku, Gorski kotar, Kordun i dalmatinsko zaleđe. Rad ovog Centra usmjeren je na istraživanje i promicanje baštine čitave dinarske zone, s naglaskom na prostor Ličko-senjske županije. Kulturna raznolikost dinarskog područja Hrvatske prepoznata je i djelomično vrednovana kroz različite oblike zaštite svih vrsta kulturnih dobara, a zasigurno najprestižnije i najdojmljivije priznanje jedinstvenoj kulturnoj vrijednosti nekog prostora jest uvrštavanje pojedinih elemenata na UNESCO-vu Listu svjetske baštine.
Centar je usmjeren na rad i povezivanje institucija, udruga, društava i zajednica čiji je cilj očuvanje i promicanje nematerijalne kulturne baštine. Plan i program rada Centra bit će realiziran kroz četiri djelatnosti: istraživanje, dokumentiranje, educiranje i umrežavanje, a sve djelatnosti bit će prilagođene potrebama lokalnih zajednica i uz uvažavanje svih pravnih instrumenata, s ciljem popularizacije i očuvanja kulturne baštine.