Svojim aktivnostima Učilište je do sada sudjelovalo u obilježavanju svih značajnijih datuma i prigoda u društvenom životu grada Otočca i pružalo usluge prema izraženim potrebama i interesu zajednice i građana. Od svoga osnutka, uz prikazivanje filmova i njegovanje kulturno-umjetničkog amaterizma, Gacko pučko otvoreno učilište razvija i knjižno-čitaoničku, informacijsku i muzejsko-galerijsku djelatnost, a od 1966. godine i radijsku djelatnost.
Tijekom 1960-ih sabiranjem arheoloških i etnografskih predmeta formira se Muzejsko-zavičajna zbirka i stvaraju temelji današnjeg Muzeja Gacke. Narodno sveučilište “Marko Orešković”, uz odobrenje općinskog predstavničkog tijela, 7. rujna 1966. godine osniva Radiostanicu Otočac. Prva eksperimentalna emisija oglašava se 1. svibnja 1966. godine, a 27. siječnja 1967. godine i prva emisija uz najavu: “Ovdje Radio Otočac”. Kao radna jedinica ona je u sastavu Sveučilišta do 1. siječnja 1994. godine kada se privatizira i rad nastavlja po ustroju društva s ograničenom odgovornošću. To je najstarija lokalna radiostanica u Ličko-senjskoj županiji. Knjižnično-čitaonička i informacijska djelatnost u ovoj ustanovi obavlja se do 2000. godine kada se iz njezina sastava izdvaja Gradska knjižnica i kao javna ustanova osniva Narodna knjižnica Otočac.
Od 1976. do 1989. u sastavu Sveučilišta radila je i Osnovna glazbena škola u kojoj se izvodila nastava solfeggia i individualna nastava harmonike i glasovira. Ta tradicija formalnog glazbenog obrazovanja kasnije se nastavlja u suradnji s Glazbenom školom iz Varaždina. Danas se u Učilištu izvodi nastava za polaznike odjela gitara, glasovir, harmonika i tambura, a ispiti se polažu pri Osnovnoj glazbenoj školi Vjenceslava Novaka iz Senja. Osamdesetih godina 20. st. kratkoročno je obnovljena i tradicija kazališnog amaterizma. Godine 1994. osnovana je tamburaška sekcija.
U sastavu Gackog pučkog otvorenog učilišta 1997. godine osnovan je Muzej Gacke. Folklorno društvo Otočac osnovano je 1998. godine. Tamburaška sekcija 2001. godine prerasta u tamburaški orkestar, a nakon nekoliko desetljeća pauze 2007. osnutkom Amaterskog kazališta Arupium obnovljena je i višestoljetna tradicija otočkog kazališnog amaterizma. Od 1997. godine Gacko pučko otvoreno učilište domaćin je Smotri folklora, jedinoj takve vrste u Ličko-senjskoj županiji, koja okuplja gotovo sva domicilna folklorna društva. Od 2003. godine Učilište organizira Likovnu koloniju LIKOM GACKE koja ugošćuje umjetnike iz različitih krajeva Hrvatske, a 2016. godine održana je deseti put. U studenome 2015. obnovljena je i kinotečna djelatnost nabavom digitalne 3D tehnologije za prikazivanje audiovizualnih sadržaja.