Muzej Gacke zavičajni je muzej smješten u samom središtu Otočca, u zgradi Gackog pučkog otvorenog učilišta Otočac, pri kojem Muzej i djeluje. Iako svoje današnje ime nosi od 1997. godine, kada je i službeno osnovan Odlukom o ustrojavanju Muzeja Gacke, začeci Muzeja ili počeci sustavne brige o baštini prostora u njegovoj nadležnosti sežu u nešto ranije razdoblje. Upravo stoga često se kao godina osnutka Muzeja navodi i 1962., godina u kojoj je osnovano Narodno sveučilište „Marko Orešković“ i u kojoj je, između ostalog, započela i muzejsko-galerijska djelatnost.
Gotovo uvijek je u povijesti muzeja upravo zbirka bila ona osnovna mjera, temelj, povod razmišljanju o konceptu muzeja i njegova preteča, a takav slijed događaja moguće je pratiti i u razvoju Muzeja Gacke. Razvoj njegovih zbirki započinje 60-ih godina 20. stoljeća kada se na temelju sakupljenih predmeta formiraju prve tematske cjeline. Arheološka japodska zbirka, koja prezentira kulturu Japoda, formirana je 1969. godine u suradnji sa zagrebačkim Arheološkim muzejom. Fundus budućeg muzeja tada čine i etnografski predmeti koji s Arheološkom japodskom zbirkom tvore Muzejsko-zavičajnu zbirku. Još jedna je zbirka oblikovana i javnosti prezentirana 1980. godine. Radilo se o Memorijalnoj zbirci Stojana Aralice, a predmete spomenute zbirke četiri godine ranije, 1976., gradu Otočcu oporučno poklanja sam Aralica. Godine 1988. nastaje i Povijesna zbirka, koju su tada činili dokumenti Prvog zasjedanja ZAVNOH-a održanog u Otočcu u lipnju 1943.
Osnutkom Muzeja Gacke 1997. godine ozbiljnije se pristupa ne samo sabiranju, već i uređenju stalnog postava. Nabavom nove opreme za izlaganje predmeta Muzej Gacke 2001. godine modernizira dvije cjeline stalnog postava – one u kojoj su izloženi predmeti Arheološke japodske zbirke i Memorijalne zbirke Stojana Aralice. Likovna zbirka obogaćena je 2004. godine djelima otočkog slikara Željka Barkovića Barkana, a povećava se i broj predmeta Kulturno-povijesne zbirke koju uz uporabne predmete čine uglavnom razglednice Like, Velebita, Gacke, Otočca i okolnih mjesta te fotografije Otočca i njegove okolice. Tijekom 2009. godine nabavom nove opreme, predmeta i druge građe iz razdoblja Domovinskog rata redizajniran je dio stalnog postava u kojem su izloženi predmeti Povijesne zbirke. Dijelom stalnog postava postaje i stalna izložba dokumenata naziva 900 godina grada Otočca koja je bila postavljena do 2017., nakon čega će od 2017. do 2020. na istom mjestu biti postavljene tri izložbe iz ciklusa Baština u nestajanju koji se bavio otočkom industrijskom baštinom. Ambijentalno uređena cjelina koja izlaganjem predmeta Etnografske zbirke prezentira tradicijski život gackog kraja otvorena je 2012. godine, što je i posljednja izmjena stalnog postava Muzeja Gacke.